VIRUSNA OBOLENJA

VIRUSNA OBOLENJA DIHAL PREDŠOLSKIH OTROK

Zimski čas je obdobje povečane obolevnosti otrok z virusnimi obolenji. Otroci v tem času najpogosteje obolevajo zaradi okužbe dihal. Med temi obolenji se najpogosteje pojavljata diagnozi bronhiolitis in adenovirus.

Nekaj podatkov o aktualnih obolenjih (Navodila za preprečevanje virusnih obolenj pri predšolskih otrocih, Skupnost vrtcev Slovenije, januar 2013):

ADENOVIRUSI najpogosteje povzročajo okužbe dihal (kašelj, pljučnice, vnetje žrela), okužbe prebavil (gastroenteritis) in okužbe oči (konjuktivitis). Okužbe so najpogostejše pri otrocih. Pojavljajo se lahko v katerem koli letnem času, vendar so težave z dihali najpogostejše pozimi, spomladi in zgodaj poleti. Klinična slika okužbe z adenovirusi je podobna gripi in drugim virusnim okužbam dihal. Pri otrocih poteka bolezen običajno v blagi obliki z vročino, nahodom, vnetjem očesnih veznic, bolečinami v žrelu in kašljem. Na nebnicah se lahko pojavijo spremembe, ki so podobne tistim pri bakterijski angini, ali pa se razvije še vnetje srednjega ušesa. Okužba spodnjih dihal se kaže kot bronhiolitis, laringitis ali pljučnica. Ena izmed vrst adenovirusa povzroča tudi suh, dražec kašelj, podoben oslovskemu.

Če prizadenejo prebavila, ima bolnik poleg driske lahko trebušne krče, vročino, glavobol, celo bruha. Povzročajo tudi vnetje mehurja. Bolniki z adenovirusom so kužni dva dni pred začetkom bolezni in še osem dni po tem, ko težav nimajo več. Za adenovirusne okužbe ni specificnega zdravljenja.

Pri BRONHIOLOTISU gre za obolenje spodnjih dihal, ki se lahko zaplete pri dojenčkih v prvih mesecih življenja in otrocih, ki že imajo bolezni dihal oziroma srca. Prva znaka okužbe sta izcedek iz nosu in vnetje žrela. Čez 1-3 dni se pojavijo kihanje, kašelj in nekoliko povišana temperatura, kmalu zatem se sliši hropenje. Včasih pride tudi do vnetja srednjega ušesa. Bolezen v nekaj dneh mine.

Virusi se širijo s kašljanjem, kihanjem in neposrednim stikom z bolnikom oz. okuženimi predmeti.

S pravilnimi pristopi lahko pomembno zmanjšujemo oziroma preprečujemo obolevnost otrok.

Bistvenega pomena za preprečevanje obolevnosti otrok so:

1. ravnanja staršev v domačem okolju
  2. preventivne dejavnosti in ukrepi, ki jih izvaja vrtec.

Ravnanje staršev

Slovensko združenje za pediatrijo staršem svetuje naslednje ukrepanje za zmanjšanje možnosti okužbe otrok:

• pogosto si umivajte roke, čistite z virusi onesnažene površine (kljuke…)
  • do drugega meseca otrokove starosti odsvetujemo obiske
  • če imate dojenčka, vzemite starejšega sorojenca iz vrtca v domače varstvo
  • ne dovolite, da bi prehlajene osebe prišle na obisk
  • redno in večkrat dnevno prezračite bivalne prostore
  • z otrokom ne hodite tja, kjer je veliko ljudi (trgovski centri, različne prireditve…)
  • čim vec se gibajte na svežem zraku
  • prepovejte kajenje v stanovanju
  • cepite sebe in otroka (če je že dovolj star) proti gripi

Bolan otrok naj ostane doma. S tem boste zmanjšali možnost zapletov bolezni pri svojem otroku in širjenje okužbe v vrtcu oziroma v šoli.

(povzeto iz Poziva Združenja za pediatrijo staršem, januar 2013)

Ravnanje vrtca

Pri preprečevanju okužbe dihal in drugih virusnih obolenjih v našem vrtcu izvajamo sledeče ukrepe:

1. Pri vsakodnevnem delu v oddelku dosledno izvajamo opravila v skladu z Načrtom za čiščenje in redno vzdrževanje opreme.
  2. Ob pojavu večjega števila obolelih otrok v oddelku dodatno razkužimo igrače in ostale površine (vrata, kljuke, igralne površine, previjalne mize ter ostale površine s katerimi prihajamo v stik zaposleni in otroci).
  3. Zaposleni in otroci si temeljito in pogostejše umivamo roke z milom in tekočo vodo.
  4. Skrbno spremljamo otroke v sanitarije (pomoč pri uporabi stranišča, toaletnega papirja, temeljito umivanje rok, papirnate brisače).
  5. Otroke poučujemo o pravilnem kašljanju in kihanju.
  6. Pogostejše mokro brišemo površine, ki so v dosegu otrok – mize, police, kljuke, stikala.
  7. Pogostejše prezračujemo prostore (igralnica, garderobe in sanitarije).
  8. Spodbujamo zadostno pitje tekočin.
  9. O morebitnem pojavu bolezenskih znakov pri otroku takoj obvestimo starše.

Z odgovornim in skrbnim ravnanjem skupaj poskrbimo za zdravje naših otrok!

Pripravila Marija Čepin, organizatorica prehrane in ZHU